Krišjāņa Barona Dainu skapis

Šis gluži taustāmais priekšmets visai bieži tiek pieminēts kā latviešu garīgās kultūras simbols. Daudzi ir redzējuši tā kopiju Krišjāņa Barona muzejā, daudzi ir redzējuši oriģinālo skapi LFK. Vismaz kaut ko par to dzirdējuši droši vien ir visi ļaudis Latvijā.

Oriģinālo Dainu skapi kopš 1940. gada glabā Latviešu folkloras krātuve. Tas gatavots 1880. gadā, Maskavā, pēc Krišjāņa Barona paša zīmēta rasējuma, kad Dainu Tēvam kļuva par grūtu sakārtot piesūtīto materiālu līdz tam izmantotajās papirosu papīra kastītēs, bez īpaša darba rīka. 1893. gadā, kad Baronam piesūtīto tekstu skaits sasniedzis jau apmēram 150 000, tas atvests uz Latviju. Vēlāk skapis pārceļojis vēl diezgan daudzas reizes, līdz visbeidzot no praktiska priekšmeta, darba rīka kļuvis par minēto kultūras simbolu.
Parasti visiem ir zināms Krišjāņa Barona norādītais "Latvju Dainās" iekļauto (vai izmantoto) dziesmu skaits - 217 996. Par šī skaitļa precizitāti izteiktas dažādas domas, bet šeit šīm dziesmām ir jābūt - 70 atvilktnītēs, ar 20 sadaļām katrā. Ir vēl arī trīs lielākas atvilktnes, kurās glabājas citi vērtīgi un interesanti dokumenti - vēstules, K. Barona iesāktais vārdu rādītājs. Dainu skapja lielākā vērtība ir tā saturs, tomēr arī pats tas ir uzmanības vērts. Ne jau velti skapim ir divas kopijas - viena Barona muzejā Rīgā, otra - bijušā Stankeviču muižā, Krievijā, kur Barons sāka darbu pie dziesmu kārtošanas.

Tad nu mazliet par skapi (klikšķiniet uz sīktēliem, lai apskatītu lielākus attēlus!).Dainu skapis ir novietots arhīva telpā, metāla skapī, lai tas nebūtu pārāk viegli bojājams un iznīcināms. Pašam Dainu skapim ir vairākas kopijas, bet tā saturam gan līdz šim bija tikai viena - Nacionālās bibliotēkas Jēkaba ielas seifā glabātās 516 mikrofilmas, kurās katrā kadrā nofotografētas apmēram 20 kataloga lapiņas. Par šo arhīvu gan arī nav pilnīgas skaidrības: spriežot pēc dokumentiem, sākotnēji bijušas 523 šādas filmas, tātad šī kopija var nebūt pilnīga.

Arhīva telpā nav daudz vietas, tādēļ attēls, kā redzat, nesniedz pilnīgi precīzu priekšstatu par Dainu skapi. Lai būtu vieglāk iztēloties: skapja augstums ir 160 cm, platums 66 cm, dziļums 42 cm. Tad nu vērsim vaļā...

Memory of the World

Dainu skapis - tāds nu tas ir. Uz katras atvilktnītes uzrakstīti dziesmu tipu numuri pēc "Latvju Dainām", atzīmēti izdevuma sējumi. Uzklikšķiniet uz skapjaugšas, un paskatieties, kas tur ir, tad (tieši tāpat) apskatiet dziesmu atvilktnīti!

Kopš 2001. gada 4. septembra Dainu skapis ir pasaules kultūras sastāvdaļa – šajā datumā tas ierakstīts UNESCO Pasaules atmiņas (Memory of the World) sarakstā, kā to apliecina šis dokuments. Tas ir ne tikai liels gods, bet arī pienākums, jo šis kultūras piemineklis jādara pieejams visai pasaulei. Pasākums, kas to nodrošinātu – Dainu skapja skenēšana – bija uzsākts jau iepriekš.

Latfonds

Īsumā Dainu skapja skenēšanas vēsture ir šāda:

1997. gadā pazīstamais datorspeciālists no Kanādas, profesors Imants Freibergs ierosināja veikt Dainu skapja skenēšanu, katru lapiņu ieskenējot atsevišķā datnē. Tika saņemts Latviešu fonda finansiālais atbalsts, kas ļāva reāli uzsākt darbu. Taču Dainu skapja lapiņu skaits nav precīzi zināms; pašlaik ir pamats domāt, ka tas varētu arī nepārsniegt 300 000, jo pēdējā publicētā dziesma uzrakstīta uz 246 318. lapiņas. Vēl nerātno dziesmu sējumā ir arī tikpat nerātnas mīklas un sakāmvārdi, pēdējais no tiem rakstīts uz 246 720. lapiņas. Taču Dainu skapī ir arī Barona malā atliktās dziesmas, kuras nav iespējams salīdzināt ar publicētājiem tekstiem kā līdz šim. Cik konkrēti četrrinžu (lapiņu) ir izmantots "Latvju Dainu" izdevumā un cik kopā bijis Barona rīcībā, būs iespējams pateikt tikai pēc šā darba pabeigšanas.

Lielu pateicību parādā esam arī Kultūrkapitāla fondam. Ar KKF atbalstu iegādājāmies otru darbstaciju, kas ļāva strādāt ātrāk. Cik nu tik sarežģītā projektā ātrums palielināms bez kaitējuma kvalitātei.
2002. gada Barondienas konferencē kompānija LURSOFT uzdāvināja LFK un visiem interesentiem mājaslapu www.dainuskapis.lv.
3 Tagad, ja gribat redzēt paši, kas Dainu skapī iekšā, ejiet un paskatieties! Savukārt 2005. gada nogalē par šo projektu darba grupai, kurā ietilpst Imants Freibergs, Harijs Bondars (LU), Ainars Brūvelis ("Lursoft") un Aldis Pūtelis (LU LFMI LFK), piešķirta LR Kultūras ministrijas balva "Trīs brāļi". Darbs nu ir pabeigts, un tagad zinām, ka kopumā skapī ir 268815 lapiņas.

Ar šo saistītas lapas:
Latvju Dainas
Krišjāņa Barona rediģējumi
Kas ir "mēmie pagasti"
Dziedāšanadziedāja dziesmas

Atpakaļ uz sākumlapu